TÖS 4 AY ÖNCE 50 BİN ÖĞRETMENE İL İÇİ ROTASYON UYGULANACAĞINI SÖYLEMİŞTİ!!!

TÖS 4 AY ÖNCE 50 BİN ÖĞRETMENE İL İÇİ ROTASYON UYGULANACAĞINI SÖYLEMİŞTİ!!!

 TÖS 23 Temmuz 2014 günü yaptığı basın açıklamasında MEB 50 Bin Öğretmene İl İçi Rotasyon Uygulayacak Demişti.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin; 01 aralık 2014 Pazartesi günü  yaptığı açıklamada ise; “Aynı okulda 12 yıl görev süresini dolduran öğretmen sayısı 49 bin. Rotasyonla birlikte 49 bin öğretmen de yer değiştirmiş olacak. Eğer 8 yılını dolduran öğretmenlere rotasyon gelseydi bu sayı 90 bin olacaktı. Rotasyon iller arasında değil, aynı ilin ilçeleri arasında yapılacak. Bu atama şehirlere göre değişiklik gösterecek. Öğretmenler metropol ilçeler arasında tercih yapabilecek. Ancak İstanbul için henüz ayrıntıları kesinleşmeyen bir başka formül bulunacak.” (Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ gundem/27684590.asp)

 TÖS’ün KONUYA İLİŞKİN GÖRÜŞ ve ÖNERİLERİ

 Avrupa ülkelerinde öğretmenlerin üçte biri aynı okulda 10 yıldan fazla çalışmakta iken MEB’in ısrarla 8-12 yıl üzeri aynı okulda çalışan öğretmene il içi rotasyon uygulaması manidardır.

4+4+4 sistemine geçiş uygulaması nedeni ile yapılan okullarda dönüşüm çalışmalarını da düşünecek olursak öğretmenlere il içi rotasyon getirmekle bakanlığın ne amaçladığı çok da anlaşılır değildir.

MEB’in bir okulda 8-12 yıldan fazla çalışan öğretmenlerin performanslarının düştüğüne ve okul ikliminin bozulduğuna ilişkin araştırmalar yapmış ya da yaptırmıştır? Buna benzer araştırmaları MEB yaptı da bizlerle mi paylaşmıyor?

MEB bir an önce; ben yaparım olur tavrından ve eğitim alanlarında bu kadar sorun var iken gündemi öğretmen rotasyonu konusuyla boğmaya çalışmaktan vazgeçmelidir

Dikmen ONAT

TÖS Genel Başkanı