SOMA’DA BÜYÜK FACİA

Manisa’nın Soma ilçesindeki özel işletmeciye ait linyit kömürü maden ocağında -madendeki elektrik trafosunda- yaşanan faciada 201 maden işçisi hayatını kaybetti. Sayının artmasından endişe ediliyor.(Basından)

Özelleştirilen işletmelerde, işçi sağlığı ve iş güvenliği yok sayılarak çalışma süreçleri devam ediyor. İş güvenliği ile ilgili çıkarılan yasa ve yönetmelikler sorumluluğu işverenlerden alıyor, konuyla ilgili mecliste verilen önergeler dikkate alınmıyor, maden ocakları denetlenmiyor ya da denetimler şirketlerin karını baz alarak sonuçlandırılıyor. Dolayısıyla yaşananları, ölümleri kader olarak görmek en hafifinden aymazlıktır.

Ülkemizde son yıllarda artan bu tür faciaları büyük bir üzüntüyle görmekteyiz. Bu acı tabloyu ve olabilecek diğer kazaları, faciaları engelleyebilmek için gereken tüm adımlar acilen atılmalıdır.

Bu elim faciada yaşamını yitiren tüm işçilere rahmet diliyor, kalan yakınlarının ve sevenlerinin acısını paylaşıyoruz. Yaralananlara acil şifalar diliyor ve kurtarma çalışmalarından olumlu sonuçlar alınmasını temenni ediyoruz.