ROTASYON, SİMÜLASYONA TAKILDI!!! MEB 10 Bin Öğretmenin Atamasını Yapamayınca, Rotasyondan Vazgeçti

ROTASYON, SİMÜLASYONA TAKILDI!!!

MEB 10 Bin Öğretmenin Atamasını Yapamayınca, Rotasyondan Vazgeçti

Bizler Bakanlığı defalarca uyarmamıza rağmen bakan düne kadar uzatılan her mikrofona rotasyonun bulunmaz bir nimet olduğunu anlatmakta idi.

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “bir okulda 15 yılını dolduran öğretmenlerin yer değiştirmesini öngören rotasyon uygulamasıyla ilgili bir soru üzerine, “Yapılan müracaatları değerlendirdik. Rotasyona tabi olan veya herhangi bir nedenle rotasyon dışında kalması ön görülebilecek bütün öğretmenlerimizin durumlarını içeren bir similasyon yaptık. Bu simülasyon neticesinde gördük ki aslında rotasyonla amaçladığımız eğitsel amaçlar, hedefler bu simülasyondan çıkmıyor. O nedenle dün akşam konuyu Sayın Başbakanımıza da ilettim. Onun da tavsiyeleri doğrultusunda bakanlığımızda da yaptığımız istişare görüşmeler ve ilgili birimlerimizle yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, rotasyonunun uygulanmamasına karar verdik.” şeklinde konuştu. (Kaynak: http://www.meb.gov.tr/bakan-avci-dershanelere-yeni-yonetmelik-geliyor-ogretmenlere-rotasyon- uygulanmayacak/haber/9269/tr)

TÖS SORUYOR

Buradan bakana aşağıdaki soruları sormadan edemeyeceğiz:

  1. Rotasyonda amaçlanan eğitsel amaçlar ve hedefler nedir?
  2. Simülasyon nedir? Bakanlık hangi durumlarda simülasyon uygulamaktadır?
  3. Simülasyonu öğretmenlerin derslerinde kullanmasını önerir misiniz? Bu konuya ilişkin olarak öğretmenlere hizmet içi eğitim vermeyi planlıyor musunuz?
  4. Rotasyon uygulamasını rafa mı kaldırdınız?
  5. Rotasyon uygulamasını yönetmelikten ne zaman çıkaracaksınız?
  6. Rotasyondan etkileneceğim diye, emeklilik dilekçesi veren öğretmenlere ne yapmalarını önerirsiniz?
  7. Rotasyondan etkileneceğim diye, il içi tayin isteyen öğretmenlerin tayinlerini iptal etmeyi düşünüyor musunuz?
  8. Yaklaşık 2 yıldır öğretmenlere rotasyon şarkısı söylediniz. En son bununla ilgili yönetmelik çıkardınız, yönerge çıkardınız, 15 yılını dolduran öğretmenlere tayin istemeleri için yaz tatillerini zehir ettiniz. Bundan dolayı özür dilemeyi düşünüyor musunuz?
  9. Rotasyon, 4+4+4 diye formüle ettiğiniz ve hatta kafiyeli olsun diye yarattığınız eğitim sistemindeki başarısızlıklarınızdan, yönetici atamadaki beceriksizliğinizden dolayı siz ve bürokratlarınızla birlikte istifa etmeyi aklınızdan geçiriyor musunuz?

 

                                                                                                                              Dikmen Onat

TÖS Genel Başkanı