ÖĞRETMEN ÖĞRENCİLERİNİ TACİZ ETTİRMEZ

Kepez Atatürk Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Filiz G., okuldaki 31 sınıf başkanını toplayarak, “Bu okulda kızlar mini etek giyiyor. Bu tacize açık bir durum. Böyle giyerlerse tacizi hak ediyorlar. Erkek öğrencilerden bir tim kuracağım. Erkekler mini etek giyen kızları önce uyaracak. Eğer devam ederlerse taciz yapılacak” dedi. (Basından)

 Konuya ilişkin MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nin 19.02.2015 tarihli basın açıklaması ise şöyledir: “Bugün internet medyasında yer alan Antalya Kepez’deki iddiaya ilişkin Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır. Soruşturmanın neticesi önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 Öğretmenin görev ve sorumlulukları MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 86. Maddesinde uzunca yazılmıştır. Burada bu tür bir ahlak bekçiliği ya da ahlaksızca bekçilik yapılacak diye bir madde yoktur.

Şimdi Bakanlık soruşturma yapmaktadır. Umarız soruşturmayı yürüten Maarif Müfettişi eline cetvel alıp kız çocuklarının etek boylarını ölçüp “olay sübuta ermiş ya da olay sübuta ermemiş” demeyecektir.

TÖS’ÜN KONUYA İLİŞKİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ

Kadın bedeni ve kadının giyimi üzerinden kadını sınırlamanın geldiği son nokta budur, herhalde. Aslında günümüzde bu yoz anlayışın göstergesi kız öğrencilerin giydiği eteğin boyuna ilişkin olarak üstelik kendisini öğretmen olarak tanıtanların öğrencilerine kurduğu bu cümlelerdir. Bunlar “kadın evde otursun, kadın üç çocuk doğursun, 8 yaşındaki kız çocuğuna nikah düşer, dört kadınla evlenmek caizdir” diyen anlayışın geldiği son noktadır.

Ve bizler pes diyoruz. Okulda kendi kontrolünde erkeklerden bir tim oluşturacaksın. Ve onlar kız öğrencileri taciz edecek. Böyle aşağılık bir planı nasıl yaptın? Bir de bunu öğrencilerinle nasıl paylaştın?

Bakanlık tarafından açılan soruşturma bir an önce sonuçlandırılmalıdır.

İnsanların yaşama hakkı olmak üzere, temel hak ve özgürlüklerinin var olduğu bilinci ile ilkokuldan başlamak üzere İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini tekrar tekrar okuyalım. Gerekirse başta idareci ve öğretmenler olmak üzere seminerler verelim, tartışalım.

 Dikmen ONAT

TÖS Genel Başkanı