EĞİTİM BAKANLIĞI İSTATİSTİK KURUMU MUDUR?

  EĞİTİM BAKANLIĞI İSTATİSTİK KURUMU MUDUR?

     MEB’in okullara yazdığı yazı şu şekildedir:

“MEB e-okul veri tabanında “çok kötü, düşük, orta, iyi, çok iyi” şeklinde tanımlanan “aile gelir durumu” değişkeni daha ileri istatistiki analizler yapabilmesi için “ haneye giren aylık toplam gelir” ile hanede yaşayan kişi sayısı” şeklinde yeniden düzenlenmiştir. Bu nedenle velilerimizin aylık toplam geliri ve hanede yaşayan kişi sayısının e-okula işlenmesi gerekmektedir. Ekteki formun veli tarafından doldurularak sınıf öğretmenine teslim edilmesi”

Her kurum çalışanları ya da hizmet sunduğu kişiler hakkında bilgi isteyebilir. Hizmet sunduğunuz kişiler hakkında isteyeceğiz bilgi sunduğunuz hizmetin niteliği hakkında olması gerekir.

MEB yıllardır öğrenci ve veliler ile ilgili bilgi toplamaktadır. Bu bilgileri de değerlendirmektedir.

MEB yazısında ne diyor? Daha ileri istatistiki analizlerin yapılabilmesi için, diyor. Bu ülkede herkesin bildiği gibi TÜİK diye bir kurum bulunmaktadır. Ülkenin ileri düzeydeki istatistiklerini bu kurum yapmaktadır. ”haneye giren aylık toplam gelir”,  hanede yaşayan kişi sayısı” kavramları TUİK kullanmakla birlikte her yıl da yayınlamaktadır.

TÖS’ün KONUYA İLİŞKİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ

     Haneye giren aylık toplam gelir, hanede yaşayan kişi sayısı”nın bulunmasını TÜİK yoksa MEB’e mi ihale etmiştir? Bu durumda da bizim mi haberimiz yok.

Ekteki formun doldurularak sınıf öğretmenlerine teslim edilmesi, denilmektedir. Bu bilgileri e-okul sistemine sınıf öğretmeni mi girecektir?

Veri girişini Sınıf Öğretmeni yapacak ise sınıf öğretmeni “veri giriş memuru” mudur?

MEB bu tür uygulamalarına bir an önce son vermelidir. Öğretmene mesleğinin dışında iş ve işlemler verilmemelidir.

 

 

Dikmen ONAT

       Genel Başkan