Öğretmenlerin 2020 Haziran Dönemi Mesleki Çalışma Programı Gözden Geçirilmeldir

Meb tarafından açıklanan ve 22-30 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacak olan Öğretmenlerin Mesleki Çalışmaları programı, Corona virsüsünün henüz tam olarak kontrol altına alınamadığı gerçeği düşünülmeden hazırlanmıştır. Söz konusu tarihlerde yapılması istenen, başta Öğretmenler Kurulu toplantısı ve sorumluluk sınavları olmak üzere sosyal etkileşim gerektiren etkinliklerin yapılması, büyük risk içermektedir.

Yapılış tarihi 22 Haziran 2020 olarak belirlenen Öğretmenler Kurulu için tüm okullarda, sosyal mesafe gerektiren fiziki alan bulunmamaktadır. Bununla birlikte, yine aynı dönemde yapılacak olan liselerdeki sorumluluk sınavlarında da sosyal mesafe kurallarına tam olarak riayet edilmesi mümkün değildir.

Günlük vaka sayısının halen 900’ler civarında olduğu, son bir haftada Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden yurttaşlarımızın saysının 20-23 olduğu ülkemizde salgın koşullarında gerek eğitim emekçilerinin, gerekse öğrencilerin korunması büyük önem arzetmektedir.

Tüm Öğretmenler Sendikası olarak, bakanlığın bulunduğumuz koşulların taşıdığı riskleri değerlendirmesini istiyoruz. Bu çerçevede, kurul topalntıları ve sınavların Ağustos ayı sonunda başlayacak olan seminer dönemine ertelenmesini talep ediyoruz.

Tüm Öğretmenler Sendikası
Merkez Yönetim Kurulu