DEVLET BABA BİZE YURT YAP!

DEVLET BABA BİZE YURT YAP!

     Bir zamanlar bir başbakan, “bu ülkede üniversite öğrencileri kızlı erkekli aynı evlerde kalıyor” demiş, paralelcilerin evlerinde, yurtlarında kalanlarında orada kalmamasını istemişti. Yeni yurtlar yaptırma talimatı verdiğini ve kiralama yoluna gidildiğini söylemişti.

     Şimdi durum nedir?

     Beş milyon öğrenci üniversitede öğrenim görmektedir. Bu öğrencilerin 2,5 milyonu birinci ve ikinci öğrenimde lisans ve ön lisans (1,7 lisans, 800 bin ön lisans)  eğitimi almaktadır. YURTKUR, 118030 erkek, 188099 kadın olmak üzere toplam 306129 üniversite öğrencisine hizmet vermektedir. Yani YURTKUR yaklaşık 2,5 milyon üniversitede öğrenim gören öğrencinin % 12’sine barınma imkânı sağlayabilmektedir.

     Özel Öğrenci Yurtları da 50952 erkek, 65483 kız olmak üzere toplam 116435 üniversite öğrencisine hizmet vermektedir. Bu devlet yurtlarının bir öğrencinin kalabileceği güvenlik, ısınma, sağlık, temizlik gibi unsurlar bakımından yeterli olmadığı da öğrenciler tarafından uzun yıllardır dile getirilmektedir.

 TÖS’ün KONUYA İLİŞKİN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ

      Devletin öncelikli olarak kendisinin sahip olduğu atıl durumdaki binaları belirlemesi ve bu binalardan üniversite öğrencilerinin yurt olarak yararlanması için çalışmalara hemen başlaması gerekmektedir.

      Yeni yurt yapımı için TOKİ hemen görevlendirmeli ve acil olarak yurt yapımına başlamalıdır. Yapılacak olan bu yurtların sağlıklı, güvenlikli ve öğrencilerin tüm gereksinimlerini karşılayabilecek nitelikte olması, eski yurtların da bu nitelikleri taşır hale getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde öğrencilerin ihtiyaçlarını sağlama görevini yerine getiremeyen devlet, cemaatlere de kapı açmaya devam etmiş olacaktır.

 Dikmen ONAT

TÖS Genel Başkanı