BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA

Yıllardır devleti ve toplumu içten içe kuşatmaya çalışan FETÖ (Fettullahçı Terör Örgütü), iktidarla giriştiği çatışmalı ortamda güç kaybetmeye başlayınca, son kozlarını oynamaya kalkışmış, ordu içindeki çeteleri aracılığıyla darbe girişiminde bulunmuştur. Bu alçaklar, kendi halkına, askerine, polisine silah sıkmaktan, halkın üzerine tankları sürmekten, TBMM’yi bombalamaktan bile geri durmamıştır.

İpleri Pensilvanya’daki malum şahsın elinde bulunan bu başarısız darbe girişimi başarısız olunca halkımıza silah doğrultmaktan çekinmeyen bu şahsiyetsizler farklı yöntemlerle toplumda infial yaratmaya devam etmektedirler.

Demokratik bir kitle örgütü olan sendikamız TÖS, darbelere ve darbeci zihniyetlere şiddetle karşıdır. Sendikamız Genel Başkanı Dikmen ONAT şahsında, FETÖ yapılanmasıyla bizzat mücadele vermiş bir sendikayız. Bu çevrelerle 2006 yılında davalık olunmuş ve bu çevreler maddi tazminata mahkûm ettirilmiştir.

Ancak gelinen süreçte FETÖ yapılanmasıyla ilişkili olarak kamu ve tüzel kurum ve kuruluşlarda yürütülen adli ve idari soruşturmalar kapsamında açığa alınanlar arasına ne yazık ki anlaşılmaz bir biçimde Genel Başkanımız Dikmen ONAT da dahil edilmiştir.

Biz bu durumun da geçmişteki bu kuyruk acısının, hukuksal mücadelede tazminata mahkûm edilmişliğin, davayı kaybetmelerinin bir sonucu olarak düzmece bir ihbarla, başkanımızı kendileriyle ilişkiliymiş gibi göstererek, akılları sıra Genel Başkanımız Dikmen ONAT’tan intikam almaya çalışmalarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu hain çevreyle ve zihniyetle sendikamız TÖS’ün, Genel Başkanının ilişkilendirilmesini şiddetle reddediyoruz ve başkanımızın açığa alınmasına anlam veremiyoruz. Bu vahim hata derhal ve en kısa zamanda düzeltilmelidir. Sendikamızın ve başkanımızın; hainlikleri malum bu çevrelerle ilişkilendirilmesi, adımızın bunlarla birlikte anılması başkanımız ve sendikamız için zuldür.

Eğer FETÖ’ye karşı yürütülen operasyonlar fırsat bilinerek, diğer toplumsal muhalefet yapılarına, demokratik çevrelere gözdağı verilmesi, bu çevrelerin sindirilmesi düşünülmüşse ve bir cadı avı yürütüldüğü algısı oluşturulursa bu anlayışların ve tavırların, darbe girişimine karşı ortak refleks göstermiş toplumda ve yargıda geri tepeceği bilinmelidir. Bu tür uygulamalar bizi yıldıramayacak, mücadelemizden alıkoyamayacaktır.

Tüm Öğretmenler Sendikası (TÖS) olarak, son çırpınışlar içinde olan bu alçaklara bir çift sözümüz var. Biz bu bayrağı Fakir BAYKURT’ tan devraldık ve ilerici, demokrat devrimci kişiliğimizden asla ödün vermedik. Biz ilkelerimiz uğruna bedel ödemekten asla kaçınmayız. İlkelerimiz uğruna maruz kalacağımız her türlü cezayı sineye çekmeye hazırız. Fakat on yıllardır bu hainlere ve zihniyetlerine karşı mücadele verdiğimiz belgeli olan, Pensilvanya’daki çete başı ve ihanet şebekesi için bırakın bedel ödemeyi, adımızın birlikte anılmasından utanç duyarız.

                                                                                                                                   TÖS MERKEZ YÜRÜTME KURULU