AVRUPA KOMİSYONU EĞİTİM VE KÜLTÜR GENEL MÜDÜRÜ JAN TRUSZCZYNSKİ’YE MEKTUP YAZDIK

BASINA VE KAMUOYUNA                             04/03/2014

AVRUPA KOMİSYONU EĞİTİM VE KÜLTÜR GENEL MÜDÜRÜ JAN TRUSZCZYNSKİ’YE MEKTUP YAZDIK.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun; AB eski Bakanı Egemen Bağış dönemine ait, Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi’ndeki (Ulusal Ajans) “AB fonlarının usulsüz kullanımı ve personel alımları”na ilişkin iddiaları incelemek üzere soruşturma başlattığı ortaya çıktı. Böylece Ulusal Ajans’ın işletme giderlerine katkı olarak alınan AB fonları tehlikeye girdi (Basından).

Her alanda, günden güne yok olan itibarımızı zedeleyen bu tür usulsüzlük ya da yolsuzluklar artık ayyuka çıkmıştır. En son yine “büyük yolsuzluk AB raporuna girdi” haberi yanında usulsüz fon kullanımı için başlayan bu soruşturmanın, AB fonları kullanımının askıya alınması veya tamamen durdurulması (Erasmus Programı kapsamında AB fonlarıyla Türkiye’den Avrupa’ya giden 70 bini aşkın öğrenci ve vatandaşın artık bu imkândan yararlanamaması gibi), usulsüz kullanılanların geri istenmesi gibi sonuçlar doğurması yanında diğer ülkeler nezdinde itibar kaybına yol açacağı görülebilmektedir.

Bu durumun açığa kavuşması için sendikamız Avrupa Komisyonu Eğitim Ve Kültür Genel Müdürü Jan Truszczynski’ye mektup yazdı.

TÖS OLARAK SORUYORUZ?

1. AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ulusal Ajans Başkanı Bülent Özcan’a 20 Ocak 2014 tarihinde mektup yazdınız mı?

2. İddia olunan usulsüzlüklerin, Ulusal Ajans tarafından yapılan şeffaflıktan uzak personel alımı ile AB ve ulusal mevzuata uymayan ihaleler olduğu söylenmektedir. Bu iddialar doğru mudur? Bu iddiaların dışında başka iddialar var mıdır? Var ise nelerdir?

3. Soruşturma açıldı mı? Soruşturma açıldı ise hangi tarihte açtınız? Soruşturma hangi aşamadır?

4. İddia edilen usulsüzlüğün parasal boyutu ne kadardır?

Her alanda, günden güne yok olan itibarımızı zedeleyen bu tür usulsüzlük ya da yolsuzlukların verdiği zararlar hakkında TÖS gündemi takip etmeye ve çözüm önerileri sunmaya devam edecektir.

                                         Dikmen ONAT

                                          Genel Başkan