TÖS: AŞI OLMADAN YÜZYÜZE EĞİTİM BÜYÜK RİSK

COVID-19 ve mutasyonu nedeniyle hayatını kaybeden çalışanlar arasında ilk sırayı sağlık emekçileri almaktadır. Bulaş riski ve maruz kalma süresinin fazlalığı bunda önemli faktör. Pandemi döneminde farklı zaman aralıklarında, eğitimin yüzyüze olduğu dönemlerde çok sayıda eğitim çalışanı da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Maske, mesafe ve hijyen tedbirlerinin geçerli olduğu korunma yönteminden vazgeçmek, virüsün yayılması ve daha fazla ölümcül etkiler göstermesi anlamı taşımaktadır. Bu gerçeği sık sık ifade eden kurumlardan biri de T.C. Sağlık Bakanlığıdır.

TÖS her zaman, uzaktan eğitimin yetersiz ve adil olmadığı koşullarda yüzyüze eğitimin yerini asla dolduramayacağını vurgulamıştır. Ancak bilimsel, sağlık otoriteleri tarafından kabul görülen önlemler alınmadan yüzyüze eğitime geçmenin de çok büyük bir risk olduğunun bilincindedir.

Milli Eğitim Bakanlığı uygulanabilir, muhtemel sapmaları hesaba katarak, tüm eğitim çalışanlarını kapsayan bir aşı takvimi hazırlamalı ve çalışmalarını saydam bir şekilde duyurmalıdır.

COVID-19’un ülkemizdeki bir çok köyde de kolayca salgına dönüştüğü, ölümlere neden olduğu bilinen gerçektir. Virüsün yayıcılığı konusunda tıp dünyasının kesin olarak kabul ettiği hususlara uyulması hayati bir öneme sahiptir.

Milli Eğitim Bakanlığına, çalışanların, öğrencilerin ve ailelerin sağlığını tehlikeye atacak şekilde ve aceleyle alınmış kararlara imza atmaması çağrısında bulunuyoruz.