HOŞ GELDİN SEÇMELİ EĞİTİM- ÖĞRETİM DÖNEMİ!

MEB bir hafta içinde aldığı bir kararla ilkokul 4. sınıf ile ortaokul ve ortaöğretimde (Lise) “dönemini seç, karne notunu oluştur” dönemini başlatmıştır. Bu açıklaması ile MEB artık şunu kabul etmiştir: “Kapalı ortamlarda vakaların sayıları hızla artmaktadır, çocuklarda birbirine virüsü bulaştırmaktadır. Öğretmenleri ve çalışanlarını Haziran ayına kadar aşılayamadım.  2 Temmuz’a kadar okullar açık değildir, bu vesile ile uzaktan eğitimden vaz geçtim”. Bu bir itiraftır…

İki hafta önce de “uzaktan eğitimde öğretmeninin dersine öğrenci katılmaz ise öğretmene ek ders ödenmez” diye bir yazınızı okullara gönderdiniz.  Böylece öğretmen ile idarecilerin karşı karşıya gelmelerine yol açmakla birlikte okuldaki iş barışını da bozdunuz. “Öğrenci derse gelmese de öğretmenine ek  ders ücreti ödenir” diyen mahkeme kararını da yok sayıyorsunuz. İşinize gelmeyince hukuk guguk oluyor. Böylece insanların idareye karşı güvenini yok ediyorsunuz. Yani devlete olan güvenini yok ediyorsunuz.

Alınan bu karar ile müfredat rafa kaldırılmış, öğrenme süreci ise nota indirgenmiştir. Zaten düşük katılımlı bir biçimde süren uzaktan eğitimde 1 Haziran sonrası için öğrenci bulabilene aşk olsun.

TÖS olarak daha önce şu açıklamayı yaptık: “Okulların açılması tabii ki bizim de temel arzumuzdur. Ancak okul sayısı yetersizdir. Birçok okulda sınıf bazında öğrenci sayısı Ankara merkezde bile 30’un üstündedir, fiziksel koşullar, temizlik, hizmetli yetersizliği gibi her daim var olan sorunların yanında, aşılama, test gibi temel tedbirlerin yapılamayışı (Almanya, Avusturya, İngiltere, ABD gibi bazı ülkeler, okullarda rutin hızlı antijen testleri kullanarak okullarında yüz yüze eğitimi tamamen açık / kısmen açık statüsünde sürdürmeye devam etmektedir. Kaldı ki aşıları büyük oranda yapan İsrail gibi ülkelerde bile okullar kademeli olarak açılmaya başlamıştır.) bizim rasyonel ve objektif düşünerek okulların açılamayacağı gerçeğini vurgulamamızı zorunlu kılmaktadır.” Ancak bu sürecin bu şekilde sonuçlandırılacağını biz de öngöremedik. Milli Eğitim Bakanlığı okullarda seçmeli eğitim öğretim dönemini başlattı. Bu ise öğrenci notlarının objektif değerlendirilememesi, eğitimde eşitlik ilkesine ters düşmesi ve hatta eğitim öğretime -özellikle ortaöğretimde- online da olsa katılım olmayacağı için 2020-2021 Eğitim Öğretim yılının fiilen sona ermesine yol açmış oldu. Bakanlık ve idarenin tüm bu süreçte ulaştığı sonuçla gurur duyduğunu tahmin ediyoruz!

TÖS Merkez Yürütme Kurulu